Анонсовано  перевірку сертифікатів вакцинації в місцях скупчення людей та у транспорті

Анонсовано перевірку сертифікатів вакцинації в місцях скупчення людей та у транспорті

Сергій Головко, адвокат АО Credence

Наразі анонсовано обов’язкову перевірку сертифікатів вакцинації в місцях скупчення людей та у транспорті. Треба розуміти, що це не новий вид карантинного обмеження, а запровадження контрольних заходів, направлених на перевірку фактичного дотримання вже наявних карантинних вимог.

Щодо конституційності та загальної відповідності закону цього контролю, то тут треба виходити з наступного.Конституцією та законами України передбачено неприпустимість збирання конфіденційної інформації, до якої віднесено, зокрема, інформацію про стан здоров’я громадянина. Таке збирання дозволено лише у визначених законом випадках.  Основами законодавства України про охорону здоров’я визначено перелік інформації про стан здоров’я.

Фактично така інформація стосується наявного у людини захворювання і зводиться до:

- інформації про факт звернення за медичною допомогою,
- діагнозу пацієнта,
- результатів його медичного обстеження,
- застосованих методів лікування.
 
Чи можна віднести інформацію про факт здійснення чи нездійснення людиною профілактичного щеплення до інформації про стан здоров’я – питання відкрите. Адже профілактичні щеплення направлені на запобігання хворобі, якої ще нема, а отже їх неможна однозначно тлумачити як інформацію про стан здоров’я згідно наведених вище Основ законодавства про охорону здоров’я.
 
Тобто, якщо примусова вакцинація в Україні за наявного законодавчого регулювання – незаконна, то запровадження заходів перевірки самого факту вакцинації в умовах карантину мають певні законодавчі обґрунтування.
 
Враховуючи наведене, а також той факт, що навіть Конституція та профільні закони все ж дозволяють збирання та використання конфіденційної інформації представниками органів державної влади у певних випадках, зокрема в інтересах національної безпеки, ми рекомендуємо виконувати вимоги поліції щодо пред’явлення наявних сертифікатів. Тим більше, що така практика відповідає загальноєвропейській практиці держав, в яких наразі гостро стоїть епідеміологічна проблема.