МОЗ хоче організувати вхід в ТРЦ по запису та ПЛР-тестам

МОЗ хоче організувати вхід в ТРЦ по запису та ПЛР-тестам

Міністерство охорони здоров'я України планує змінити режим відвідування громадських закладів в разі зростання захворюваності на Covid-19. На відміну від попередніх локдаунов, коли повному закриттю підлягали всі місця масового скупчення людей, в наступний раз вони продовжать роботу - але на певних умовах. Про ці умови Союзу українських підприємців (СУП) розповіли міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко і його заступник Олександр Комаріда.

"Послаблення" під час строгого карантину зможуть отримати підприємства і організації, де вакциновано від 80% співробітників. Пускати до закладу також будуть тільки щеплених клієнтів. Однак найбільш цікава новація була запропонована для торгово-розважальних центрів. Відвідувати їх зможуть і невакциновані  українці, якщо зроблять на вході ПЛР або експрес-тест. Але спочатку для відвідування буде потрібен попередній запис на конкретний час. Щоб організувати такий режим роботи, влада обіцяє випустити "спеціальний програмний продукт за прикладом Німеччини". З його допомогою можна буде не тільки записуватися на конкретний час в ТРЦ, але і відстежувати його навантаження.Поки влада не презентувала деталі "спеціального програмного продукту для ТРЦ", тому повноцінно коментувати його умови та наслідки передчасно, акцентують рітейлери. Зокрема, залишається незрозумілим, чи буде запис реалізований у вигляді окремого мобільного додатка, сайту, або ж торговим майданчикам доведеться самостійно організовувати режим відвідувань."Виникає ряд питань: хто буде адмініструвати цей продукт або програму, надавати програмне забезпечення, а також перевіряти вакцинованих і протестованих", - вказала операційний директор мережі ТРЦ "Екватор" Лариса Первіненко. Засновник і керівник Malls Club Артем Шлапак відзначає, що, перевіривши європейські джерела, він не знайшов прикладів використання схожих програм не тільки в ФРН, але і взагалі в ЄС. "Ми бачимо, що провідні європейські країни строго стежать за дотриманням маскового режиму. У тих, де в наявності високий відсоток вакцинованих, просять при вході в будь-яке громадське місце (не тільки ТРЦ, а й кафе, ресторани) показати або електронний паспорт вакцинації, або свіжий ПЛР ", - пояснює Артем Шлапак. При цьому він додає, що в Європі виникла чітка тенденція не блокувати роботу бізнесу навіть в умовах жорсткого карантину. Дійсно, згідно з повідомленнями ЗМІ, в Берліні та частини земель ФРН під час строгих карантинних обмежень в березні цього року роздрібні магазини одягу та перукарні були зобов'язані впускати клієнтів тільки при пред'явленні негативного ПЛР-тесту. Також в окремих магазинах була можливість попередньо зареєструватися на відвідування. У той же час згадок про окремий загальнонаціональний "програмний продукті", що забезпечує можливість попереднього запису в ТРЦ або магазини Німеччини, UBR.ua знайти не вдалося.

Торгові центри підкоряться будь-яким законодавчим обмеженням, які затвердить влада, кажуть рітейлери. Але, як зауважила гендиректор Arricano Анна Чуботіна, її компанія "обережно ставиться до незважених дій та сценаріїв", що впроваджуються владою "без чіткого плану".

Адвокат АО Credence Карина Фанштейн в коментарі для UBR.ua також вказала, що поки в Україні немає законів, які б передбачали можливість примусу до вакцинації від Covid-19, в тому числі і співробітників окремих сфер підприємництва. Однак влада може це змінити - тим більш,  що стосовно ряду інших хвороб в Україні на законодавчому рівні вже прописана обов'язок робити щеплення, зазначає Фанштейн. Так, відповідно до закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" громадяни зобов'язані проходити процедуру профілактичного щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу (виключення передбачені для осіб, які мають медичні протипоказання до таких щеплень). Як пояснює Фанштейн, в цілому при прийнятті законодавчих актів враховуються інтереси всього суспільства, а не конкретної людини.

Аналогічної позиції дотримується і Верховний суд, який в постанові №331 / 5291/19 від 10 березня 2021 року надійшла до висновку про те, що "вимога про обов'язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб, з огляду на необхідність охорони громадського здоров'я, а також здоров'я зацікавлених осіб , є виправданою ". "Тобто в даному питанні превалює принцип важливості громадських інтересів над особистими. Але тільки в тому випадку, коли таке втручання має об'єктивні підстави - тобто є виправданим. Звичайно, зазначена справа не стосується вакцинації від Covid-19, проте його висновки відображають поточну правову позицію судів по вакцинації ", - говорить Карина Фанштейн.
Адвокат підсумовує - в разі, якщо в Україні на законодавчому рівні буде введена обов'язковість вакцинації від коронавірусу, "можливість реального опротестування заборони відвідувати ТРЦ, а також інших подібних заборон, буде сумнівною". Звичайно, якщо не домогтися визнання протиправним і недійсним нормативно-правовий акт, який запроваджує обмеження.