Податкова амністія та неординарні «стимули»

Податкова амністія та неординарні «стимули»

Артем Трекке, старший партнер Адвокатського об'єднання CREDENCE

Прес-служба Державної податкової служби України повідомляє, що  податківці спільно з ГУ ДФС у Харківській області заарештували 26 млн грн на рахунках українця. Громадянин придбав низку автомобілів і земельних ділянок, вартість яких перевищує його офіційні доходи, та не підтвердив джерела походження коштів.

За вказаними фактами до ЄРДР внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.209 КК України (легалізація (відмивання доходів), одержаних злочинним шляхом). При цьому, як вбачається із публікації, на момент відкриття кримінального провадження правоохоронцями не встановлено, за наслідками вчинення якого злочину було одержано такі доходи.
Звертаємо увагу, що грошові кошти та інше майно виступають предметом легалізації за умови, що їх одержання відбулося заздалегідь, з порушенням норм кримінального законодавства України. Це означає, що кваліфікація кримінального правопорушення, передбаченого ст. 209 КК України, можлива лише за наявності предикатного злочину, тобто протиправного діяння, що передувало відмиванню доходів. А тому відкриття кримінального провадження за статтею 209 КК України за відсутності встановлення факту винятково злочинного характеру одержання грошових коштів, може стати прецедентом для початку аналогічних розслідувань з неповною кваліфікацією.
 
Нагадаємо, що 1 вересня вступив у силу закон про так звану податкову амністію, що має на меті стимулювання детінізації доходів громадян. При подачі відповідної декларації громадяни у результаті сплачують невеликий відсоток від раніше не задекларованих активів, а також отримують державні гарантії щодо незастосування до них засобів кримінального переслідування в зв'язку з формуванням джерела походження амністованих активів.

Цей випадок є прикладом недооцінення ризиків, що можуть з’явитися у разі невикористання можливості податкової амністії. Разом з тим, спеціальне декларування може уберегти від виникнення подібних ситуацій, запобігти необгрунтованому відкриттю кримінального провадження, а також значно зекономити час та гроші. А тому, за наявності незадекларованого майна, рекомендуємо звернутися за правовою допомогою до фахівців та подати до 1 вересня 2022 року спеціальну добровільну декларацію, аби не допустити настання негативних наслідків.