Since July 1, Ukraine has increased hundreds of fines. Which and how much?

Since July 1, Ukraine has increased hundreds of fines. Which and how much?

Sergiy Burlakovlawyer Credence 

Сьогодні набувають чинності масштабні зміни до Кримінального кодексу України. Злочини невеликої тяжкості фактично стають проступками, а штрафи збільшуються в десятки разів.

Що таке кримінальний проступок?

У Кримінальному кодексі з'являється нове поняття — кримінальне правопорушення, яке ділиться на кримінальні проступки та злочини.
•   Кримінальний проступок — це діяння, за вчинення якого передбачено основне покарання у вигляді штрафу не більше 51 тис. грн або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
•   Злочин — діяння, де розмір штрафу вище або вже загрожує в'язниця. Злочини тепер будуть розділені на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.
Тобто, фактично в категорію проступків перекочувало багато злочинів невеликої тяжкості, за які був передбачений такий же штраф або до двох років позбавлення волі. Але частина з них залишилися злочинами (нетяжкими за новою класифікацією), оскільки новий закон значно збільшив штрафи за низкою статей.
Найголовніша відмінність проступку від злочину в тому, що після відбуття покарання (сплати штрафу) він не тягне за собою судимості, а саме розслідування веде не слідчий, а дізнавач за спрощеною процедурою і в стислі терміни.

Навіщо ввели кримінальні проступки?

Саме злочини невеликої тяжкості, значна частина яких тепер стала проступками, становлять близько половини від загальної кількості скоєних кримінальних правопорушень: дрібні крадіжки, шахрайство, зберігання наркотиків, завдання легких тілесних ушкоджень. Законодавець вважав, що їх суспільна небезпека не така висока, а значить можна проводити розслідування за спрощеною процедурою і в стислі терміни. А високий штраф — більш дієве, але гуманне покарання, ніж умовна судимість або реальний термін за дрібну крадіжку.
Крім того, ставилося за мету розвантажити слідчі підрозділи поліції, в яких навантаження на одного слідчого понад 300 кримінальних проваджень. Очевидно, що якісно працювати одночасно за такою кількістю справ неможливо. А на розслідування крадіжки умовної палки ковбаси витрачається занадто багато ресурсів.
Тому вводяться підрозділи дізнання, що вже колись функціонували в системі МВС. Вони сформовані в Національній поліції, СБУ, ДБР НАБУ, податковій та органах виконання покарань. Дізнавач — фактично той же слідчий, але розслідує тільки кримінальні проступки. Якщо з'ясується, що в кримінальному провадженні вбачається злочин, справа відправиться до слідчого, і — навпаки, якщо в діянні вбачається лише кримінальний проступок. 

Швидке розслідування і суд

Одна з основних відмінностей кримінального проступку від злочину — це терміни розслідування. Вони дуже стиснуті:
•   72 години після повідомлення про підозру або затримання;
•   20 днів, якщо підозрюваний не визнає свою провину або є необхідність в проведенні додаткових слідчих дій, а також якщо фігурант справи неповнолітній;
•   1 місяць, якщо особа заявила клопотання про проведення експертизи.
Суд в свою чергу зобов'язаний прийняти до розгляду справу у кримінальному проступку протягом п'яти днів, а в разі затримання підозрюваного — призначає розгляд справи невідкладно. Крім того, обвинувальний акт може бути розглянуто без учасників кримінального провадження, якщо обвинувачений не заперечує встановлені обставини і згоден на такий розгляд.

Це нововведення разом з можливістю затримання без рішення суду, викликає чимало критики серед юристів, які побоюються зловживань з боку правоохоронних органів. Забезпечити якісну правову допомогу в такі короткі терміни не просто.

Затримання без рішення суду

Уповноважена особа має право без ухвали слідчого судді затримати підозрюваного у вчиненні кримінального проступку до 24 годин, якщо він перебуває в стані алкогольного, наркотичного сп'яніння і може заподіяти шкоду собі або іншим.
Затримання на термін до 72 годин можливо за умови, якщо підозрюваний:
•   відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої службової особи щодо припинення кримінального проступку або чинить опір;
•   намагається втекти з місця вчинення кримінального проступку;
•   під час переслідування після вчинення не виконує вимог уповноваженої службової особи.

Той, хто затримав підозрюваного, або дізнавач повинні негайно:
•   повідомити йому підстави затримання та у вчиненні якого кримінального правопорушення він підозрюється;
•   роз'яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, свідчення або не говорити нічого щод підозри проти нього;
•   право негайно повідомити іншим особам про своє затримання і місце перебування;
•   роз'яснити можливість вимагати перевірки обґрунтованості затримання та інші процесуальні права.
Також правоохоронці, які затримали підозрюваного, мають право його обшукати.

П'яний за кермом не кримінальник, а злодій відбудеться штрафом

Одним з нововведень було віднесення відповідальності за управління транспортним засобом в стані сп'яніння до кримінальних проступків і збільшення штрафу за це до 51 тисячі гривень. Але в останніх змінах депутати вирішили залишити цю норму в Кодексі про адміністративні правопорушення. Тож кримінальна відповідальність п'яним за кермом поки що не загрожує.

У той же час покарання за більш ніж сотні статей КК України стали набагато серйозніше. Ось кілька прикладів нових штрафів за проступки і злочини (без кваліфікувальних ознак: повторність, вчинене в групі тощо):


https://images.weserv.nl/?=85&output=webp&bg=white&url=https://nv.ua/system/MediaInfographic/images/000/002/993/original/d9cdab7a9385ac57863d901fa17956c5.png?stamp=20200701112249

 https://nv.ua/ukr/biz/experts/novi-shtrafi-zmini-v-kriminalnomu-kodeksi-sumi-shtrafiv-v-tablici-novini-ukrajini-50097196.html?utm_source=set_lang