Закінчився мораторій на виселення валютних позичальників

Закінчився мораторій на виселення валютних позичальників

Артем Трекке, старший партнер Адвокатського об'єднання CREDENCE

Ще у 2014 році, з огляду на складну ситуацію та нестабільність курсу гривні, Верховна Рада України прийняла закон про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті. До такого майна було віднесено єдине житло, площа якого не перевищує 140 кв.м. для квартири та 250 кв.м. для житлового будинку. Закон мав діяти до дня набрання чинності законом, який врегульовує питання особливостей погашення основної суми заборгованості в іноземній валюті, з урахуванням курсової різниці.


Очікувалося, що з прийняттям Кодексу про банкрутство, який було введено в дію у жовтні 2019 року, закон про мораторій втратить чинність. Однак, його дію кілька разів продовжували. А потім було прийнято Закон, який передбачав механізм дій для пільгової реструктуризації зобов’язань за споживчими кредитами, наданими в іноземній валюті, в тому числі за тими, де заставою було єдине житло. Скористатися такою можливістю можна було лише до 23 липня цього року.

23 вересня 2021 року Закон про мораторій втратив свою чинність, що санкціонує відтепер реалізацію єдиного житла валютних позичальників. Водночас, для тих, хто не встиг скористатись пільговою реструктуризацією, існує інший варіант – звернутися до господарського суду з метою визнання неплатоспроможності. Цей механізм можна застосувати до 21 жовтня 2024 року.

На практиці ж, обидва варіанти не користувалися та не користуються великою популярністю, що призводить до поширення  випадків продажу заставного майна та виселення валютних позичальників із житла.

Аби уберегтися від незаконного виселення, звертаємо увагу, що підставою для виселення мешканців із житлового приміщення чи будинку (згідно закону «Про іпотеку») - є звернення стягнення на житло та письмова вимога іпотекодержавця чи нового власника. У разі ж спливу місяця для добровільного виселення, примусове – можливе лише на підставі рішення суду. Крім того, із скасуванням мораторію, слід буди напоготові не лише тим, хто нині є валютним позичальником, зважаючи на велику кількість судових рішень та виконавчих листів, що були прийняті до 2014 року.
 
А тому, у разі якщо Вам стане відомо про наявність таких, чи якщо до вас завітають колектори, які наразі мають офіційний статус, рекомендуємо звертатися до юристів та адвокатів за професійною правовою допомогою.